AMPAS anuncia els candidats als 71s premis acadèmics



d’indieWIRE


L'Acadèmia de les Arts i les Ciències Cinematogràfiques va anunciar les candidatures
el 71è Premi de l’Acadèmia d’aquest matí. Els nominats són els següents:

Per a la millor interpretació d’un actor protagonista

Roberto Benigni a LA VIDA ÉS BELL (Miramax)

Tom Hanks a ESTALVAR RYAN PRIVAT (DreamWorks)

Ian McKellen a GODS AND MONSTERS (Lions Gate)

Nick Nolte a AFFLICTION (Lions Gate)

Edward Norton a HISTORYRIA AMERICANA X (Nova Línia)

Per a la millor interpretació d’un actor de rol secundari

James Coburn a AFFLICTION (Lions Gate)

Robert Duvall in A CIVIL ACTION (Bona Vista)

Ed Harris a ESPECTACLE TRUMÀ (Paramount)

Geoffrey Rush a SHAKESPEARE IN LOVE (Miramax)

Billy Bob Thornton a UN SIMPLE PLAN (Paramount i Mutual Film Company a Barcelona)
associació amb Savoy Pictures)

A la millor interpretació d’una actriu en un paper principal

Cate Blanchett a ELIZABETH (Gramercy)

Fernanda Montenegro a ESTACIÓ CENTRAL (Sony Pictures Classics)

Gwyneth Paltrow a SHAKESPEARE IN LOVE (Miramax)

Meryl Streep en ONE TRUE THING (Universal)

Emily Watson a HILARY I JACKIE (octubre)

A la millor interpretació d’una actriu en paper de suport

Kathy Bates als colors primaris (Universal and Mutual Film Company)

Brenda Blethyn a PETITA VEU (Miramax)

Judi Dench a SHAKESPEARE IN LOVE (Miramax)

Rachel Griffiths a HILARY I JACKIE (octubre)

Lynn Redgrave a GODS AND MONSTERS (Lions Gate)

Per a la millor realització en direcció d'art

ELIZABETH (Gramercy)

Direcció d'art: John Myhre

Decoració: Peter Howitt

PLEASANTVILLE (Nova Línia)

Direcció d'art: Jeannine Oppewall

Decoració: Jay Hart

ESTALVI DE RYAN PRIVAT (DreamWorks)

Direcció d'art: Tom Sanders

Decoració: Lisa Dean Kavanaugh

SHAKESPEARE IN LOVE (Miramax)

Direcció d'art: Martin Childs

Decoració: Jill Quertier

QUINS SOMS PODEN SORTIR (PolyGram)

Direcció d'art: Eugenio Zanetti

Decoració: Cindy Carr

Per a la millor realització en cinematografia

A CIVIL ACTION (Bona Vista) Conrad L. Hall

ELIZABETH (Gramercy) Remi Adefarasin

ESTALVI DE RYAN PRIVAT (DreamWorks) Janusz Kaminski

SHAKESPEARE EN LOVE (Miramax) Richard Greatrex

THE THIN RED LINE (20th Century Fox) John Toll

Per a la millor realització en disseny de disfresses

BELOVED (Bona Vista) Colleen Atwood

ELIZABETH (Gramercy) Alexandra Byrne

PLEASANTVILLE (Nova Línia) Judianna Makovsky

SHAKESPEARE EN AMOR (Miramax) Sandy Powell

VELVET GOLDMINE (Miramax) Sandy Powell

Per a la millor realització en la direcció

LA VIDA ÉS BONA (Miramax) Roberto Benigni

ESTALVI DE RYAN PRIVAT (DreamWorks) Steven Spielberg

SHAKESPEARE EN AMOR (Miramax) John Madden

THE THIN RED LINE (20th Century Fox) Terrence Malick

L’ESPECTACLE TRUMÀ (Paramount) Peter Weir

Per a la millor realització de funcions documentals

DANCEMAKER Matthew Diamond i Jerry Kupfer

Una producció de Four Oaks Foundation

THE FARM: ANGOLA, EUA Jonathan Stack i Liz Garbus

A Gabriel Films Production

ELS ÚLTIMS DIES (octubre) James Moll i Ken Lipper

A Survivors of the Shoah Visual History Foundation Foundation

LENNY BRUCE: GOLP PER DITIR LA VERITAT Robert B. Weide

Una producció de Whyaduck, Inc.

REGRET PER INFORMAR Bárbara Sonneborn i Janet Cole

Una producció Sun Foundation

Per obtenir el millor assoliment en temes breus documentals

ELS PERSONALS: improvisacions sobre el romanç en els anys d’or Keiko Ibi

Una producció de cinema de Keiko Ibi

UN LLOC A LA TERRA Charles Guggenheim

Una producció de Guggenheim

Sunrise sobre TIANANMEN SQUARE Shui-Bo Wang i Donald McWilliams

Un film de producció nacional del Canadà

Per obtenir el millor assoliment en l’edició de pel·lícules

LA VIDA ÉS BONA (Miramax) Simona Paggi

EN VISUALITZACIÓ (Universal) Anne V. Coates

ESTALVI DE RYAN PRIVAT (DreamWorks) Michael Kahn

SHAKESPEARE EN LOVE (Miramax) David Gamble

THE THIN RED LINE (20th Century Fox) Billy Weber, Leslie Jones i Saar
Petita

Per a la millor pel·lícula en llengua estrangera de l'any

ESTACIÓ CENTRAL Brasil

Una producció de Arthur Cohn

NENS I NENES Iran

Un Institut per al Desenvolupament Intel·lectual d’Infants i Joves Adults
Producció

THE GRANDFATHER Espanya

A Nickel Odeon Dos, S.A. production

LA VIDA ÉS BELLESA Itàlia

A Melampo Cinematografica s.r.l. production

TANGO Argentina

An Argentina Sono Film / Alma ATA International Pictures Production

Per obtenir el millor assoliment en maquillatge

ELIZABETH (Gramercy) Jenny Shircore

ESTALVI DE RYAN PRIVAT (DreamWorks) Lois Burwell, Conor O'sullivan i Daniel
C. Striepeke

SHAKESPEARE EN LOVE (Miramax) Lisa Westcott i Veronica Brebner

Per obtenir el millor assoliment en música (partitura original o musical)

A BUG'S LIFE (Bona Vista)

Randy Newman

MULAN (Bona Vista)

Música de Matthew Wilder

Lletra de David Zippel

Partitura orquestral de Jerry Goldsmith

PATCH ADAMS (Universal)

Marc Shaiman

EL PRINCIPI D'EGIPTE (DreamWorks)

Música i Lletres de Stephen Schwartz

Partitura orquestral de Hans Zimmer

SHAKESPEARE IN LOVE (Miramax)

Stephen Warbeck

Per obtenir el millor èxit de la música (partitura dramàtica original)

ELIZABETH (Gramercy) David Hirschfelder

LA VIDA ÉS BONA (Miramax) Nicola Piovani

PLEASANTVILLE (Nova Línia) Randy Newman

ESTALVI DE RYAN PRIVAT (DreamWorks) John Williams

THE THIN RED LINE (20th Century Fox) Hans Zimmer

Per obtenir el millor èxit de la música (cançó original)

'No vull perdre una cosa' de ARMAGEDDON (Buena Vista)

Música i lírica de Diane Warren

'La pregària' de QUEST PER CAMELOT (Warner Bros.)

Música de Carole Bayer Sager i David Foster

Lírica de Carole Bayer Sager, David Foster, Tony Renis i Alberto Testa

“Un lloc suau per caure” de THE HORSE WHISPERER (Buena Vista)

Música i lírica d'Allison Moorer i Gwil Owen

'Això ho farà' de BABE: PIG IN THE CITY (Universal)

Música i lírica de Randy Newman

'Quan creieu' del PRIMER D'EGIPTE (DreamWorks)

Música i lírica de Stephen Schwartz

Per a la millor imatge de l'any

ELIZABETH (Gramercy)
Una producció de títol de treball

Alison Owen, Eric Fellner i Tim Bevan, productors

LA VIDA ÉS BONA (Miramax)
A Melampo Cinematografica s.r.l. production

Elda Ferri i Gianluigi Braschi, productors

ESTALVI DE RYAN PRIVAT (DreamWorks)
Una producció de pel·lícules de DreamWorks

Steven Spielberg, Ian Bryce, Mark Gordon i Gary Levinsohn, productors

SHAKESPEARE IN LOVE (Miramax)
A Miramax Films, Universal Pictures, Bedford
Caigudes
Empresa de Producció

David Parfitt, Donna Gigliotti, Harvey Weinstein, Edward Zwick i Marc
Norman, productors

THE THIN RED LINE (20th Century Fox)
A Fox 2000 Pictures en associació amb
Fènix
Producció d'imatges

Robert Michael Geisler, John Roberdeau i Grant Hill, productors

Per a la millor realització de curtmetratges d’animació

BUNNY Chris Wedge

Producció Blue Sky Studios, Inc.

ELS CONTE DE CANTERBURY Christopher Grace i Jonathan Myerson

Una producció de S4C / BBC Wales / HBO

JOLLY ROGER Mark Baker

Una producció Astley Baker / Silver Bird per a Channel Four

MÉS MATEIX Osborne i Steve Kalafer

A Bad Clams Productions / Swell Productions / Flemington Pictures Production

QUAN LA VIDA DEPARTA Karsten Kiilerich i Sefan Fjeldmark

Una producció de cinema A.

Per a la millor realització de curtmetratges d'acció en directe

CULTURA Will Speck i Josh Gordon

A False Alarm Pictures Production

ELECCIÓ NIT (Nit de les eleccions) Kim Magnusson i Anders Thomas Jensen

Una producció de M&M

ROMÀNIA DE VACANCES Alexander Jovy

A Jovy Junior Enterprises Ltd. Producció

THE POSTCARD (La postal) Vivian Goffette

Una producció de K2 S.A.

VICTOR Simon Sandquist i Joel Bergvall

A Bergvall Pictures / Hemikrania Production

Per obtenir el millor assoliment sonor

Armageddon (Bona Vista)

Kevin O´Connell, Greg P. Russell i Keith A. Wester

LA MÀSCA DE ZORRO (TriStar)

Kevin O´Connell, Greg P. Russell i Pud Cusack

ESTALVI DE RYAN PRIVAT (DreamWorks)

Gary Rydstrom, Gary Summers, Andy Nelson i Ronald Judkins

SHAKESPEARE IN LOVE (Miramax)

Robin O’Donoghue, Dominic Lester i Peter Glossop

THE THIN RED LINE (20th Century Fox)

Andy Nelson, Anna Behlmer i Paul Brincat

Per obtenir el millor assoliment en l’edició d’efectes sonors

Armageddon (Bona Vista) George Watters, II

THE MASK OF ZORRO (TriStar) David McMoyler

ESTALVI DE RYAN PRIVAT (DreamWorks) Gary Rydstrom i Richard Hymns

Per obtenir el millor assoliment en efectes visuals

Armageddon (Bona Vista)

Richard R. Hoover, Pat McClung i John Frazier

MIGHTY JOE YOUNG (Bona Vista)

Rick Baker, Hoyt Yeatman, Alan Hall i Jim Mitchell

james franco snl

QUINS SOMS PODEN SORTIR (PolyGram)

Joel Hynek, Nicholas Brooks, Stuart Robertson i Kevin Mack

Per obtenir el millor guió escrit directament per a la pantalla

BULWORTH (20th Century Fox)

Guió de Warren Beatty i Jeremy Pikser

Història de Warren Beatty

LA VIDA ÉS BONA (Miramax)

Guió de Vincenzo Cerami i Roberto Benigni

ESTALVI DE RYAN PRIVAT (DreamWorks)

Escrit per Robert Rodat

SHAKESPEARE IN LOVE (Miramax)

Escrit per Marc Norman i Tom Stoppard

L’ESPECTACLE TRUMÀ (Paramount)

Escrit per Andrew Niccol

Per al millor guió basat en material produït o publicat anteriorment

DÉUS I MONSTERS (Porta de lleons)

Escrit per a la pantalla per Bill Condon

Fora de vista (universal)

Guió de Scott Frank

COLORS PRIMARIS (Universal Film Mutual Company)

Guió d’Elaine May

UN PLAN SIMPLE (Paramount and Mutual Film Company en associació amb Savoy
Fotos)

Guió de Scott B. Smith

THE THIN RED LINE (20th Century Fox)

Guió de Terrence Malick



Articles Més Populars

Categoria

Revisió

Característiques

Notícies

Televisió

Kit D’Eines

Pel·lícula

Festivals

Ressenyes

Premis

Taquilla

Entrevistes

Clicables

Llistes

Videojocs

Podcast

Contingut De Marca

Premis De La Temporada De Premis

Camió De Cinema

Influents